This resources are for IIT staff use only.

A CIRCLE Cloud a BME IK és IIT együttműködésében, a VIK támogatásával létrejött infrastruktúra, amelynek használatát az egyetem oktatói, kutatói és hallgatói igényelhetik. A rendszer használatát egy önkiszolgáló portál segíti, amely lehetőséget nyújt virtuális erőforrások (gép, hálózat, tároló) foglalására, konfigurálására, gépek indítására, megállítására valamint a perzisztens tárban levő fájlok kezelésére.

Az elindított virtuális gépekhez az adott operációs rendszeren szokásos protokollal (RDP, SSH, NX) lehet távolról csatlakozni (login): Windows esetén távoli asztal, Linux esetén SSH/PuTTY, vagy grafikusan OpenNX kliens program segítségével. Ezek indítását egy speciális kliensprogram segíti, amely az IIT géptermeiben telepítve van. Ennek hiányában a megfelelő kliens programot külön kell elindítani és paraméterezni (port, jelszó).

A rendszer funkciói korlátozás nélkül elérhetőek távolról is, így lehetőség van a hallgatói gépteremben elkezdett munka otthoni folytatására is. A rendszer segítségével az otthoni feladatot végző hallgató is elkerülheti az összetett szoftverkörnyezet telepítésével járó kellemetlenségeket, figyelmét a szakmai munkára irányíthatja.

A rendszer segítséget nyújt önálló labor, szakdolgozat, diplomaterv vagy tdk-munka készítésénél is: a munkához szükséges virtuális gépeket az önkiszolgáló rendszeren keresztül azonnal használatba lehet venni.

Az elindított gépeken a felhasználói adattár kérésre csatolásra kerül. Minden munkát itt érdemes tárolni, mivel az a gép leállítása után is elérhető marad. A közösen használt gépek esetében azonban ez a megoldás nem javasolható, mivel az adattár felhasználók közti védelme nem biztosítható.

A felhasználók a rendszert jelen önkiszolgáló felületen keresztül érhetik el, amelybe az egyetemi címtárszolgáltatás (eduID) segítségével léphetnek be. A továbblépéssel elfogadják a következőekben összefoglalt felhasználási feltételeket.

  • A rendszer nem használható semmilyen jogszabályba, vagy egyetemi szabályzatba ütköző tevékenységre.
  • Kizárólag tanulmányi vagy kutatási tevékenységhez használható az erőforrás.
  • Bár a rendszer használata térítésmentes, a felesleges gépek leállítása és törlése a felhasználó kötelessége.
  • Minden gép indítása határidő kijelölésével történik. A határidő lejártával a gépet megállítjuk. Amennyiben a felhasználó a megállítást követően (a törlési határidő leteltéig) nem kéri meghosszabbítását, a gépet és minden rajta lévő adatot visszavonhatatlanul töröljük!
  • A felhasználó felelőssége a futtatott rendszer biztonságos üzemeltetése, a hosszabb időn át futó gépek biztonsági frissítése.
  • A virtuális gépek nevét és leírását (pár mondat, link) kötelező úgy kitölteni, hogy abból egyértelműen kiderüljön, hogy az adott gép milyen célt szolgál, illetve melyik projekthez lett létrehozva, ez alól kivételt jelentenek a laborfoglalkozáshoz létrehozott rövid (egy hét) lejáratú gépek. A szabálynak nem megfelelő gépeket az üzemeltető leállíthatja és a további futást a hiánypótlásig megtagadhatja.
  • A rendszert üzemeltető BME IK lehetőségeihez mérten mindent megtesz a szolgáltatásbiztos üzemért, az egyetemi infrastruktúra sajátosságai miatt előforduló üzemszünetekre azonban számítani kell. A BME IK az üzemeltetés kapcsán a folyamatos üzem sérüléséért vagy adatvesztésért minden felelősséget kizár. Ezeknek megfelelően szükség esetén a biztonsági mentés és a magas rendelkezésre állású környezet kialakítása a felhasználóra hárul.

A szabályok betartása közös érdekünk. Reméljük, hogy a rendszerünk használata megkönnyíti munkájukat, melyhez sok sikert kívánunk!